Ekonomikas ministrijai jāveic Latvenergo ārkārtas pārbaude

PROGRESĪVIE ceļ trauksmi par AS “Latvenergo” situāciju, kas radusies pēc “Taureņu pirts sarunu” atklāšanas. 27.09.2020. LTV raidījumā “De facto” izskanēja informācija, ka Latvenergo valdes priekšsēdētājs un ģenerāldirektors Āris Žīgurs ir ticies ar uzņēmēju Māri Martinsonu un tādējādi potenciāli netiešā veidā ir nodrošinājis priekšrocību iepirkumos trešo personu uzņēmumiem.

Uzskatām, ka AS “Latvenergo” un Ekonomikas ministrijas reakcijas trūkums rada nopietnus korupcijas riskus un demonstrē sliktus pārvaldības principus. Pēc 28. septembra Latvenergo padomes sēdes, kurā tika izlemts sākt pārbaudi, vai Latvenergo pēdējos gados ir bijusi labvēlīga attieksme pret Māri Martinsonu, kā arī uzņēmumiem un personām, kas ar viņu saistīti, Āris Žīgurs netika atstādināts uz pārbaudes laiku – viņš tika aizsūtīts gada atvaļinājumā. Ar padomes sēdes lēmumu Ā. Žīguru atstājot amatā, nekādā veidā nevar tikt nodrošināta pārbaudes neitralitāte, jo, oficiāli atrodoties amatā, Ā. Žīguram saglabājas visas pilnvaras un instrumenti, lai ietekmētu pārbaudes gaitu un iekšējā audita darbiniekus, kā arī piekļuve visiem dokumentiem un dokumentu arhīviem.

PROGRESĪVIE iestājas par nulles toleranci pret iepirkumu izkārtošanu savējiem, amatu dalīšanu atsevišķu uzņēmēju pietuvinātiem cilvēkiem. Šis gadījums parāda, ka nepietiek tikai ar OECD standartu ieviešanu Latvenergo. Vadības kontroles un korupcijas risku novēršanas mehānismi ir izgāzušies. Par to atbildība ir jāuzņemas un attiecīgi jārīkojas Latvenergo padomei, Ekonomikas ministrijai un valdībai. Reakcijas trūkums atklāj piekrišanu šādai savējo lietu kārtošanai.

Atis Švinka, PROGRESĪVIE Jaunās ekonomikas darba grupas vadītājs.

PROGRESĪVIE aicina:

  1. Latvenergo padomei, ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam un atbildīgajai Ekonomikas ministrijai ir stingrāk jāreaģē uz izskanējušo informāciju – jāizvērtē Ā. Žīgura darbības gan no juridiskā, gan no ētiskā viedokļa un jāizvērtē viņa atbilstība savam amatam. Jāsāk pārbaude, piesaistot ārējo auditu un LR Valsts kontroli, uz pārbaudes laiku valdes priekšsēdētājs jāatstādina no amata atbilstoši Darba likumam;
  2. Latvenergo padomei ir jāvēršas Konkurences padomē, lai saņemtu neatkarīgu un neitrālu novērtējumu Ā. Žīgura darbībām un noskaidrotu, vai tās ir ietekmējušas konkurenci Latvenergo un Sadales tīkla iepirkumos;
  3. Latvenergo padomei ir jāvēršas Valsts drošības dienestā, lai saņemtu novērtējumu Ā. Žīgura darbībām un to ietekmei uz valsts vērtīgākā uzņēmuma neatkarību.

“Latvenergo ir lielākā un svarīgākā kapitālsabiedrība Latvijā, kas valsts budžetā katru gadu maksā gandrīz 300 miljonus eiro. Jebkurā citā Eiropas Savienības valstī ģenerāldirektors būtu atstādināts uz laiku un atbildīgā ministrija kopā ar citām institūcijām veiktu pārbaudi. Tas ir ne tikai OECD princips, tas ir veselā saprāta princips.” 

Boriss Rozentāls, PROGRESĪVIE Rīgas nodaļas valdes loceklis.

Latvenergo valdes priekšsēdētāja veiktās darbības ir radījušas lielus reputācijas zaudējumus Latvenergo kā godīgam un uzticamam valsts uzņēmumam. Tās aktualizējušas jautājumus, cik kārtīgi un godprātīgi tiek pārvaldīts valsts vērtīgākais uzņēmums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *