Bezdarbnieka pabalsta samazināšana kaitēs strādājošajiem un vājinās ekonomisko stabilitāti

Labklājības ministrijas iecere saīsināt bezdarbnieka pabalsta termiņu no 9 līdz 8 mēnešiem, kā arī samazināt tā apjomu nopietni kaitēs strādājošo labklājībai un ekonomikas stabilitātei.

«Valdība runā par visu laiku lielāko budžetu, tomēr atkal un atkal dzirdam draudus samazināt sociālās garantijas,» skaidro partijas līdzpriekšsēdētāja Antoņina Ņenaševa. «Vispirms Izglītības un zinātnes ministrija izlēma pārtraukt apmaksāt sākumskolēnu pusdienas, un tagad Labklājības ministrija gatavojas atstāt cilvēkus, kas jau tā ir ļoti nedrošā situācijā, vēl neaizsargātākus!»

Bezdarbnieki ir viena no sabiedrības grupām, kas visvairāk pakļauta nabadzības riskam. 2017. gadā tādi bija 59,5 % bezdarbnieku un pēdējos gados statistika pasliktinājusies. Uzskatām, ka ministrijas ierosinājums šo tendenci tikai pastiprinātu. [1]

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) savu lēmumu pamatoja ar to, ka samazinātais pabalsts motivēšot cilvēkus ātrāk atgriezties darbā. Taču patiesībā vidējam Latvijas iedzīvotājam, kas saņem ap 800 eiro mēnesī «uz papīra» — kas ir Latvijas algu viduspunkts[2] —, bezdarbnieka pabalsts jau tagad nepārsniedz minimālo algu.

«Bezdarbnieka pabalstam jānodrošina, lai cilvēks šajā laikā var apgūt jaunas prasmes un atrast sev piemērotu un pietiekami labi apmaksātu darbavietu ar labiem darba apstākļiem. Pēc ministres teiktā izklausās, ka mērķis ir pēc iespējas ātrāk «piedabūt» cilvēku atkal strādāt. Tas neveicina ne labus darba apstākļus, ne atalgojumu,» norāda Ņenaševa. Zems bezdarbnieka pabalsts var arī veicināt to, ka cilvēki turpina strādāt sliktos apstākļos, baidoties palikt bez ienākumiem.

Ne mazāk svarīgi — laikā, kad tiek runāts par iespējamu ekonomisko lejupslīdi, bezdarbnieka pabalsts ir arī būtisks stabilitātes rīks, kam jānodrošina, ka ekonomisko grūtību dēļ nesamazinās pieprasījums un nesākas ķēdes reakcija. «Mums jābūt tālredzīgiem, lai neatkārtotos tas «veiksmes stāsts», kura dēļ Latviju jau pametuši vairāki simti tūkstoši cilvēki,» uzsver partijas līdzpriekšsēdētāja.

[1] http://www.la.lv/nabadzibas-riskam-latvija-paklauti-23-iedzivotaju-ar-cik-lielu-summu-cilveki-menesi-iztiek

[2] https://www.csb.gov.lv/lv/statistika/statistikas-temas/socialie-procesi/darba-samaksa/meklet-tema/2608-darba-samaksa-2018-gada

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *