Baltkrievijā nekas nav beidzies

Aija Mežale un Dainis Deigelis, Baltkrievijas atbalsta brīvprātīgie un PROGRESĪVIE biedri

Kamēr vienā pasaules daļā ir notikusi varas maiņa un ir parādījušās cerības uz demokrātiskāku nākotni, Baltkrievijā valdošais režīms turpina ar fizisku spēku un ieročiem vērsties pret katru, kas iestājas par demokrātiskām pārmaiņām. Vardarbība un represijas tiek īstenotas pret sievietēm ar ziediem rokās, pensionāriem pirmdienu protestos, cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kas arī dodas gājienos nedēļas nogalēs vai jauniešiem, kas vēl tikai mācās. Tiek aizturēti mediķi, paralizējot viņu darbu. Daudzu valsts uzņēmumu darbinieki aizgājuši vai atlaisti no darba savas politiskās pārliecības dēļ, vai piedalās streikā, pieprasot Lukašenko aiziešanu, politieslodzīto atbrīvošanu un vardarbības pārtraukšanu.

Baltkrievijas valdošais režīms turpina ar fizisku spēku un ieročiem vērsties pret katru, kas iestājas par demokrātiskām pārmaiņām.Click To Tweet

Vakar, 9. novembrī, kas ir arī Berlīnes mūra krišanas gadadiena, apritēja tieši trīs mēneši kopš 9. augusta prezidenta vēlēšanām un masveida protestu sākuma. 5. novembrī beidzās iepriekšējā prezidenta pilnvaru termiņš, bet vardarbība nemazinās. Pēc Cilvēktiesību centra “Viasna” datiem, politieslodzīto skaits šobrīd ir pieaudzis līdz 121, bet režīma upuru skaits ir mērāms vairākos desmitos tūkstošu.

Aizvakar, 8. novembrī, dažādās Baltkrievijas pilsētās tika aizturēts ap 1000 cilvēku, kas ir viens no lielākajiem rādītājiem kopš pēcvēlēšanu nakts. Ir mainījusies varas taktika – cilvēkiem sāk piespriest nevis administratīvos sodus, bet pret viņiem iesāk krimināllietas, tādējādi principā padarot miermīlīgus protestētājus par krimināli sodāmiem, tikmēr neviens varas pārstāvis nav sodīts. Lukašenko varas aparāta psiholoģiska un fiziska vardarbība pret baltkrievu iedzīvotājiem ir kļuvusi par viņu ikdienu, bet tas nenozīmē, ka mums ar to jāsamierinās. Joprojām tādā veidā tiek pārkāptas mūsu kaimiņvalsts iedzīvotāju cilvēktiesības, arī tiesības brīvi ceļot, tiesības brīvi izmantot mobilos saziņas līdzekļus, tiesības uz medicīnisko palīdzību, tiesības brīvi paust savas domas gājienos, protestos, mācību iestādēs un darbavietās, tiesības uz izglītību un preses brīvība. 

Cilvēki tiek aizturēti ne tikai protestos, bet arī vienkārši uz ielām vai pat savās mājās. Ļoti daudzi tiek arestēti vairākkārt, ieslodzījumā nereti viņi tiek turēti ļoti necilvēcīgos apstākļos un pazemoti, lai viņus sagrautu un iebiedētu. Daudzi, kuriem ir tāda iespēja, neizturēdami spiedienu, ir pametuši Baltkrieviju, nezinot vai un kad viņiem būs iespēja atgriezties. Daļa baltkrievu par savām pagaidu mājām ir izvēlējušies arī Latviju. Te viņiem nav jāuztraucas, ka, izejot no mājām, viņi var vienkārši nepārnākt mājās – mums, Latvijas iedzīvotājiem, šodien ir grūti iedomāties, kā tas ir un, ka tas ir iespējams tepat kaimiņos, bet diemžēl pāris simtu kilometru attālumā no mums tā ir skaudra realitāte. Viņiem nebija lielas izvēles iespējas, bet mums tā ir – mēs varam atbalstīt gan viņus, gan Latvijā jau dzīvojošo baltkrievu diasporu, piemēram, stāstot viens otram par notiekošo vai vismaz neizplatot viltus ziņas.

Mēs aicinām Latvijas valdību turpināt uzturēt skaidru prasību pēc brīvām un atklātām vēlēšanām Baltkrievijā, kopā ar Eiropas Savienības un pārējās brīvās pasaules partneriem turpināt izdarīt spiedienu diplomātiskā un sankciju veidā uz Lukašenko režīmu, lai tas izbeigtu nepamatoto vardarbību un atbrīvotu politieslodzītos un miermīlīgos demonstrantus. Tāpat aicinām sniegt visu iespējamo palīdzību Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai un patvēruma meklētājiem.

Partija PROGRESĪVIE aicina Latvijas valdību turpināt uzturēt skaidru prasību pēc brīvām un atklātām vēlēšanām Baltkrievijā. Palīdzības apsvērumus nedrīkst balstīt vispārīgās frāzēs vai merkantīlos aprēķinos.Click To Tweet

Būtiski uzsvērt, ka palīdzības sniegšana un apjoms nedrīkst tikt balstīts tikai vispārīgās frāzēs vai izvēloties merkantīlus apsvērumus, palīdzībai cietušajiem jābūt ātrai, saskaņotai starp dažādām valsts iestādēm, saprotamai un pieejamai ikvienam Baltkrievijas pilsonim, kam tā ir nepieciešama. Piemēram, iespēja ātrākai patvēruma procesa izskatīšanai un līdz ar to ātrākai iespējai sākt strādāt un pašiem spēt sevi apgādāt, kas patvēruma meklētājiem ne tikai no Baltkrievijas ir ļoti svarīga. Pašreizējā brīvprātīgo organizāciju pieredze diemžēl liecina par pretējo, tāpēc aicinām Latvijas valdību izrādīt politisko gribu to sakārtot, lai neradītu vilšanos pilsoniskās sabiedrības vidū Baltkrievijā, ka pēc skaļiem vārdiem neseko reāli darbi.


Fotogrāfija: Natallia Rak, flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *