Atklātā vēstule izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai

Rīgā, 2019. gada 11. septembrī

Cien. I. Šuplinskas kundze!

Ievērojot Izglītības un zinātnes ministrijas š.g. 11. septembrī internetā izplatīto paziņojumu «Brīvpusdienas 1.—4. klasei būs!», kas satur informāciju par brīvpusdienu finansēšanas modeļa izmaiņām, lūdzam Jūs sniegt skaidrojumu par to, kādus tieši normatīvos aktus paredzēts grozīt līdz ar minētajām finansēšanas modeļa izmaiņām un kāds būs šo grozījumu saturs, tostarp:

  • Vai visu 1.—4. klases skolēnu ēdināšana tiks paredzēta kā pašvaldību pienākums un kurā normatīvajā aktā?
  • Ja pašvaldībai tiks uzdots nodrošināt brīvpusdienas visiem 1.—4. klases skolēniem, kā tiks nodrošinātas likuma «Par pašvaldībām» 7.—8. panta prasības attiecībā uz funkciju finansēšanas avotiem?
  • Vai Izglītības un zinātnes ministrija pārrunājusi plānotā regulējuma iespējamo ietekmi uz skolēnu ēdināšanas kvalitāti ar Veselības ministriju un pašvaldībām?

Partija PROGRESĪVIE vēlas vērst Jūsu uzmanību uz to, ka skolēnu ēdināšana ir ne tikai jautājums par trūcīgu un maznodrošinātu ģimeņu bērnu uzturu, bet arī sabiedrības veselības un izglītošanas jautājums. Tieši skola ir vieta, kur bērni, kas nāk no dažādiem sociāliem slāņiem ar atšķirīgu ienākumu līmeni un izpratni par veselīgu uzturu, var iegūt zināšanas par tādiem jautājumiem kā veselīgs uzturs, pārtikas atkritumu mazināšana un attīstīt veselīga uztura paradumus.

Paužam nožēlu, ka Izglītības un zinātnes ministrija uzlūko šo jautājumu vienīgi kā ar izglītību nesaistītu sociālu funkciju un neizmanto iespēju minētos jautājumus tiešāk integrēt izglītības sistēmā, smeļoties pieredzi, piemēram, no Somijas, bet gan riskē ar veselīga uztura pieejamības samazināšanos bērniem un sociālās nevienlīdzības vairošanu, tostarp, teritoriālā aspektā (atkarībā no bērna dzīvesvietas pašvaldības iespējām). Uzskatām, ka pedagogu atalgojumam ir jāmeklē citi finanšu avoti, šie jautājumi ir vienlīdz svarīgi un nav pretnostatāmi.

Politiskās partijas PROGRESĪVIE valde

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *