Arodbiedrības – stingri PAR Darba likumu

http://www.progresivie.lv/wp-content/themes/crunch/timthumb.php?src=http://www.progresivie.lv/wp-content/uploads/2012/04/lbas.jpg&h=160&w=270&zc=1
13. maijs, 2013
Darba lietu trīspusējās apakšpadomes sēdē 9. maijā tikās LBAS, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Labklājības ministrijas pārstāvji, lai apspriestu strīdīgos grozījumus Darba likumā. LBAS stingri pastāvēja par 110. panta atstāšanu Darba likumā.

LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egīls Baldzēns: „Mēs arī turpmāk aizstāvēsim savas pozīcijas, ka darbinieka – arodbiedrības biedra atbrīvošana no darba ir jāsaskaņo ar arodbiedrību.”

DLTSA sēdes laikā puses nespēja vienoties par DL 110. pantu – kādos gadījumos nepieciešama saskaņošana ar arodbiedrību, ja darba devējs grib uzteikt darbu darbiniekam – arodbiedrības biedram. LM saskaņošanas laikā nāca klajā ar priekšlikumu, ka saskaņošana ar arodbiedrību pirms atbrīvošanas no darba nepieciešama tikai vēlētām arodbiedrības amatpersonām, pārējos gadījumos darba devējam būtu nepieciešams tikai konsultēties ar arodbiedrību.

Pirms DLTSA sēdes LDDK un LBAS bija vienojušās par Darba likuma 68. pantu, ka piemaksas par virsstundu darbu var aizstāt ar kompensējošu atpūtu, ja tā ir paredzēts koplīgumā. Taču DLTSA sēdes laikā darba devēji šo kompensējošās atpūtas principu vēlējās paredzēt daudz plašāk jau darba līgumā, kam arodbiedrības nepiekrita. Arī LM nostājās darba devēju pusē, jo koplīgumu pārklājums esot nepietiekams. LBAS savukārt norādīja, ka tas tieši stimulētu jaunu, abām pusēm izdevīgu koplīgumu noslēgšanu.

Darba devēji uzstāja uz 50% apmaksu virsstundām, kam LBAS kategoriski nepiekrita, jo tas samazinātu jau tā nelielo reālo darba samaksu. Arodbiedrības pauda viedokli atstāt virsstundu apmaksu līdzšinējā – 100% apjomā.

Sanāksmē tika nolemts diskusiju par Darba likuma 68. un 110.pantu turpināt nākamajā DLTSA sēdē jūlija sākumā. LM deva uzdevumu darba devēju un darbinieku pusēm līdz tam vienoties par šiem jautājumiem. LM piedāvāja kompromisa variantu DL 68.panta sakarā – diferencēt piemaksu apmēru, piemēram, par 2 pirmajām stundām maksājot 50%, un par nākamajām virsstundām – maksāt lielāku atlīdzību. Valsts puse vēl piebilda, ka par atlīdzības samazinājumu par virsstundām ir paredzēts diskutēt arī Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas plānā.

LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egīls Baldzēns: „LBAS pozīcija ir skaidra – nevar skatīt virsstundu apmaksu atrauti no darba ražīguma līmeņa un darbiniekiem augstajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kas Latvijā ir 11%, bet Lietuvā 3% un Igaunijā 2,8%.”

13. maijs, 2013
http://www.lbas.lv/news/677

PROGRESĪVIE komentārs:
Aicinām Jūs pievienoties arodbiedrībai savā darba vietā, vai veidot to no jauna. Lai gan darba devēji nereti izturas ar klaju naidīgumu pret ideju par arodbiedrību, pēc iestāšanās arodbiedrībā to attieksme strauji mainās uz labo pusi.
http://www.lbas.lv/about/trade-union/how_to_apply

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *