Aizdomas par varas pārdali

Partija PROGRESĪVIE pauž izbrīnu un satraukumu par iespējamu ļaunprātīgu politiskās varas pārdali saistībā ar Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu. Aizdomas par to rada vienotās valdošās koalīcijas politiķu paustās prasības Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam atkāpties no amata, vēl pirms tiesībaizsardzības institūcijas ir sniegušas savu vērtējumu par izmeklēšanas darbībām. Šāda vienotība ir krasā pretrunā ar līdzšinējo praksi līdzīgās lietās. Jaunākais no tādiem piemēriem bija «Oligarhu sarunu parlamentārās izmeklēšanas komisija» Ingunas Sudrabas vadībā.

Finanšu ministres Danas Reiznieces–Ozolas (ZZS) prasība Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam atkāpties no amata sakrīt ar Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) un Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) izteikumiem. Šāda prasība ir pausta, vēl pirms tiesībaizsardzības institūcijas ir sniegušas informāciju par notiekošo. Tas dod pamatu bažām par varas pārdali, jo iepriekš līdzīgās situācijās ir notikusi slēpšanās aiz nevainīguma prezumpcijas, aizbildinoties, ka smagos noziegumos apsūdzētas amatpersonas var droši ilgstoši turpināt savus pienākumus, kamēr nav bijis stājies spēkā notiesājošs, pēdējās instances tiesas spriedums.

Kā apliecina 12. Saeimas darbība līdzīgu pārmetumu gadījumā, bet, jo īpaši Parlamentārās izmeklēšanas komisija «Oligarhu sarunu» lietā, tad šobrīd tai nav pietiekama sabiedrības uzticēšanās mandāta jauna Latvijas Bankas prezidenta izvēlē pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

Mārtiņš Kossovičs, partijas PROGRESĪVIE valdes loceklis un ekonomikas darba grupas vadītājs: «Latvijas notiekošais finanšu sistēmas politiskajā pārvaldībā jau ilgstoši bijis vērtējams kritiski. Diemžēl pārvaldes institūcijas kalpojušas kapitāla jeb banku interesēm, nevis sabiedrības vairākumam. Tomēr šobrīd notiekošais atgādina iestudētu valdošās elites izrādi, brutālu ietekmes pārdali. Līdz šim neviena cita amatpersona vai pilsētas galva nav tikusi tik viegli «upurēta».»

Tikai Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Ģenerālprokuratūras kompetencē ir novērst šīs lietas ļaunprātīgu izmantošanu politiskiem mērķiem, novedot lietu līdz veiksmīgai pārbaudei tiesā. Tādēļ PROGRESĪVIE aicina KNAB un Ģenerālprokuratūru pret notiekošo izmeklēšanu izturēties atbildīgi. Nesenie notikumi «Rīdzenes sarunu» lietā apliecināja šo institūciju mazspēju stāties pretī organizētajai noziedzībai. Ja arī šoreiz izmeklēšana beigsies tikai ar skaļu lietas pieteikšanu, tad valdošā politiskā elite noteikti diskreditēs KNAB kā institūciju un atkal veicinās diskusiju par biroja likvidāciju.

PROGRESĪVIE modri sekos līdzi situācijas attīstībai un arī šoreiz cels trauksmi, ja tiesībsargājošās iestādes savā darbā būs kūtras.

Foto: Saeimas kanceleja

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *