Aicinām nepieļaut, ka Sabiedrības integrācijas fonds kļūst par «politiskā tirgus» preci

Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) mērķis ir finansiāli atbalstīt un veicināt sabiedrības integrāciju, publiskā un nevalstiskā sektora attīstības programmu un projektu īstenošanu.

SIF pārvalda līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu apmērā. Tā pārziņā, cita starpā, ir NVO fonds un Mediju atbalsta fonds — līdzekļi nevalstisko organizāciju un mediju atbalstam.

Šī gada 23. jūlijā stājušies spēkā Sabiedrības integrācijas fonda likuma grozījumi, kas paredz, ka SIF padome sastāv no Ministru prezidenta pārstāvja, kultūras ministra, izglītības un zinātnes ministra, labklājības ministra, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, tieslietu ministra, kā arī četriem nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība) kā pārstāvi SIF deleģējis savu padomnieku demogrāfijas jautājumos Imantu Parādnieku (Nacionālā apvienība), kas jau izraisījis neizpratni NVO pārstāvju vidū, jautājot par šādas izvēles kritērijiem.

Šobrīd pastāv pamatotas bažas, ka Imants Parādnieks var kļūt par SIF padomes priekšsēdētāju.

Laikā, kad Latvijas sabiedrība ir sašķelta, mediju nozarē valda nestabilitāte, pilsoniskā aktivitāte ir zema un NVO sektors novājināts, ir kritiski svarīgi, lai SIF padome un tās vadītājs demonstrētu izpratni par šīm demokrātijai būtiskajām nozarēm, pilsoniskajām brīvībām un iekļaujošu sabiedrību, kas nav balstīta uz šķeļošu diktātu.

Lai SIF padomes diskusijas un izvēles šajos sabiedrībai nozīmīgajos jautājumos būtu daudzpusīgi aplūkotas, atspoguļojot sabiedrības daudzveidību, svarīga līdzsvarota politiskā pārstāvība un faktiska, ne vien formāla NVO iesaiste.

PROGRESĪVIE aicina partiju apvienību Jaunā Vienotība, partiju apvienību Attīstībai/Par!, Jauno konservatīvo partiju un partiju KPV LV rīkoties atbildīgi pret SIF kompetencē esošajām nozarēm un Latvijas sabiedrību, un nepadarīt SIF un tā padomes priekšsēdētāja vēlēšanas par «politiskā tirgus» preci.

Lai vairotu SIF likumprojekta izstrādes gaitā Saeimā izjaukto līdzsvaru starp valsts pārvaldes un NVO pārstāvjiem, SIF padomes priekšsēdētājam būtu jābūt no NVO pārstāvju puses vai vismaz kompetentam sabiedrības integrācijas jautājumos un nevainojamu reputāciju, lai spētu veicināt sabiedrības vienošanu, nevis šķelšanu, un stiprināt Latvijas demokrātiju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *