07.03.2022

Aicinām dzēst Ukrainas ārējo parādu

Kopš 2014. gada Ukraina ir saņēmusi aizdevumus nepilnu 40 miljardu ASV dolāru vērtībā no Pasaules Bankas, Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas. Šobrīd Ukrainas ārējais parāds ir aptuveni 125 miljardi jeb 80% no iekšzemes kopprodukta. PROGRESĪVIE uzskata, ka šos starptautisko institūciju aizdevumus ir nepieciešams dzēst, lai nodrošinātu Ukrainas ekonomisko ilgtspēju.

“Kremļa īstenotais karš ir vienojis Eiropu un pasauli. Divās nedēļās ir panākta Putina režīma izolācija un nebijuši smagas sankcijas. Vienlaikus, pasaulei ir jābūt vienotai arī Ukrainas ekonomiskajā atbalstā. Ārējā parāda dzēšana ir svarīgs solis, lai Ukrainai dotu papildu līdzekļus aizsardzībai, humānai palīdzībai un, ar laiku, ekonomiskai atdzimšanai,” uzsver PROGRESĪVIE līdzvadītājs Atis Švinka.

Jau šogad Ukrainai kopā ir jāatmaksā 18 miljardi ASV dolāru, un procentu likmju maksājums vien tiek lēsts 4,1 miljardu dolāru apmērā. No šīs summas 2,3 miljardi ir jāatmaksā Starptautiskajam Valūtas fondam, kam procentu likmju maksājumos ir jāvelta 214 miljoni. PROGRESĪVIE norāda, ka šie līdzekļi šobrīd visvairāk ir nepieciešami Ukrainas iedzīvotājiem, nevis starptautiskajām finanšu institūcijām.

Esošais karastāvoklis liegs Ukrainai veikt maksājumus, apdraudot tās kredītreitingu, kas var iedragāt Ukrainas nākotnes iespējas aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos. Tāpēc starptautiskajām institūcijām ir jārāda piemērs, dzēšot Ukrainas parādsaistības.

Ekonomiskās sankcijas Krievijai ir jāpapildina ar reālu finansiālu atbalstu Ukrainai. Tomēr šāds atbalsts nebūs pilnvērtīgs, ja Ukraina būs spiesta turpināt veikt kredītmaksājumus. Finansiālie līdzekļi ir jānovirza humānās krīzes risināšanai, iedzīvotāju pamatvajadzībām un infrastruktūras atjaunošanai.