A. Logina, E. Labanovskis: Valdībai ar sabiedrību jārunā cieņpilni

Agnese Logina, Ervins Labanovskis, PROGRESĪVIE valdes locekļi

Otrais COVID-19 vilnis ir pienācis un pārsteidzis valdību nesagatavotu. Līdzšinējās komunikācijas stratēģijā valdības pārstāvji ir daudz un pareizi atsaukušies uz zinātni, sakot, ka darbības ir jābalsta zinātniskos lēmumos, nevis politiskos. Diemžēl pati valdība savus ieteikumus nav ņēmusi vērā – zinātnieki jau kopš pavasara nenogurstoši aicina nopietni sagatavoties otrajam slimības vilnim, taču izskatās, ka pandēmijas saasināšanās valdību pārsteigusi tikpat ļoti kā “negaidītā” ziemas pienākšana.

Otrais Covid-19 vilnis ir pārsteidzis valdību nesagatavotu. Līdzšinējā komunikācijā valdība ir pareizi atsaukusies uz zinātni, sakot, ka darbības ir jābalsta tajā, nevis politiskos lēmumos. Diemžēl pati valdība savus ieteikumus nav ņēmusi vērā.Click To Tweet

Salīdzinoši mierīgā vasara netika izmantota, lai izstrādātu ekonomisko, sociālo un epidemioloģisko plānu otrajam vilnim. Sabiedrība ir sagaidījusi haotisku valdības rīcību, kur nepadarītos mājasdarbus izgaismo neskaidra un pretrunīga komunikācija. Ir skaidrs, ka valdībai nav ne atbilstoša politiskā, ne administratīvā plāna veselības krīzes risināšanai un esošie resursi nav pietiekami.

Valdības nesagatavotību demonstrē arī stratēģijas trūkums pret sistēmiski izplatītām viltus ziņām. Tas liekas pārsteidzoši, ņemot vērā, ka šādi procesi šobrīd ir novērojami teju katrā Eiropas valstī, savukārt cīņa ar viltus ziņām bija prioritārs valsts drošības jautājums jau pirms COVID-19 ierašanās. 

Vienīgais veids, kā viltus ziņas var būtiski ierobežot, ir saprotama, skaidra un racionāla komunikācija. Ar sabiedrību ir jāsarunājas cieņpilnā un racionālā veidā, nevis sasteigtās preses konferencēs ap pusnakti, pēc kurām sasteigti tiek izveidoti jauni ierobežojumi un papildu izmaiņas. Šī rīcība neliecina par vienotu izpratni par sasniedzamo mērķi un to, kāda nozīme Latvijas sabiedrībai ir pandēmijas ierobežošanas procesos.

Vienīgais veids, kā viltus ziņas var būtiski ierobežot, ir saprotama, skaidra un racionāla komunikācija, uzsver Logina un Labanovskis. Ar sabiedrību ir jāsarunājas cieņpilnā veidā, nevis sasteigtās preses konferencēs ap pusnakti.Click To Tweet

PROGRESĪVIE aicina valdību pārorganizēt savu darbu krīzes apkarošanā, lai lēmumi tiktu pieņemti koordinēti, tie būtu balstīti zinātniskās atziņās un tiktu saprotami izskaidroti sabiedrībai. Šajā procesā īpaši būtiska ir plaša mediju iesaiste lēmumu komunicēšanā, tāpēc nepieciešams ciešs dialogs ar žurnālistiem. Slēgtās valdības sēdes, kā arī laikā stipri ierobežotās preses konferences pēc garajām sēdēm neļauj žurnālistiem darīt savu darbu – nodrošināt sabiedrību ar pārskatāmu informāciju. 

PROGRESĪVIE atbalsta pamatotus drošības pasākumus, kā arī aicina ieviest saprotamus, loģiskus un viegli izskaidrojamus principus, uz kuriem tiek balstīti ierobežojumi, lai tos būtu iespējams gan vieglāk ievērot, gan vienkāršāk izskaidrot. Kopā ar katru drošības pasākumu ir jānāk arī komunikācijai un atbildēm uz visiem acīmredzamajiem jautājumiem, lai iedzīvotājiem būtu skaidrs, kas, kur, kādēļ, kā tiek ierobežots un uz cik ilgu laiku. 

Vienlaikus ir jāturpina investēt līdzekļus veselības aprūpē, palielinot finansējumu, lai tas tuvākajos gados sasniegtu vismaz 15% no valsts budžeta. Jāņem vērā arī tas, ka viltus ziņas ir pieaugošs risks, uz kuru ir jāspēj reaģēt, un ka sabiedrībā ir augsta neuzticība politiķiem. Īpaši augstu risku rada tas, ka, pēc līdzšinējiem datiem, tikai 34% Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi saņemt Covid-19 vakcīnu. Covid-19 pandēmija ir kļuvusi par pārbaudījumu ne tikai mūsu veselības aprūpes sistēmai, bet valsts demokrātijai kopumā, jo izgaismo to, ka valdība nemāk sarunāties ar valsts iedzīvotājiem. Šis komunikācijas vakuums ir izdevīgs tikai galēji labējiem populistiem un Latvijai naidīgiem režīmiem, kuru interesi sabiedrības veselības uzlabošanā var pamatoti apšaubīt. 

PROGRESĪVIE pateicas visiem valsts dienestiem un sabiedrībai par iesaisti šīs krīzes pārvarēšanā un aicina sadarboties, lai no šīs krīzes Latvija izkļūtu stiprāka, demokrātiskāka un taisnīgāka.

Mums ir jāsadarbojas, lai Latvija no šīs krīzes izkļūtu stiprāka, demokrātiskāka un taisnīgāka.Click To Tweet

Agnese Logina, Ervins Labanovskis, PROGRESĪVIE valdes locekļi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *