Insa Krēmere: Pārdomas par krīzi Ukrainā

m16
Ukrainas baiso notikumu kontekstā populāri ir kļuvuši salīdzinājumi ar nacistisko Vāciju: Putins saka, ka Ukrainas situācija esot tāda pati kā Vācijā 1933. gadā, jo Ukrainā tagad ir fašisti valdībā; savukārt, Rietumi saka, ka Krievija uzvedoties kā Vācija pirms otrā pasaules kara, jo tā ik pa laikam anektē kādu kaimiņvalsts gabaliņu, aizbildinoties ar savu tautiešu aizstāvēšanu.

Insa Krēmere, biedrība PROGRESĪVIE

Šādi salīdzinājumi ir savā ziņā draudīgas nākotnes prognozes, kuras var brīnišķīgi izmantot, lai uzturētu spriedzi – ar tādiem argumentiem kā “ja Ukrainā tagad pie varas ir fašisti, tad jau drīkst sāks slaktēt ebrejus vai krievus un nekāda demokrātija tur vairs nebūs” vai “ja tagad Krievija anektē Krimu, tad drīz jau uzbruks arī pārējām kaimiņvalstīm un sāks iznīcināt visus nekrievus”. Un tad attiecīgi seko secinājums, kā ir jārīkojas: “Krievijai jāaizsargā Ukrainas krievi” vai “NATO nedrīkst pieļaut „appeasement” politikas kļūdu, jārīkojas tagad, jo diplomātija Krieviju neapturēs”. Ja pretinieks ir nacisti, tad viņu fanātisma dēļ tiešām diplomātijai nav lielas jēgas, jo nacisti nevis iznīcina cilvēkus, lai sasniegtu kādu mērķi, bet viņiem jau dažu cilvēku grupu iznīcināšana ir viens no mērķiem – un viņiem šis mērķis škiet svarīgāks par mieru, labklājību un naudu. Ja mēs domājam, ka mūsu pretinieks ir nacisti, tad esam gatavi kaut vai uzsākt karu, jo šie nacisti tāpat kādā brīdī uzbruks. Ja tā domā abas konfliktā iesaistītās puses, tad tas varētu būt bīstami.

Daudzi politiķi un mēdiji pēdējā laikā lieto diezgan kareivīgu retoriku. Piemēram, Vaira Vīķe-Freiberga uzskata pasaules reakciju par gļēvu un ANO par nekam nederīgu. Paliek neatbildētais jautājums, kāda reakcija tad, viņasprāt, nebūtu gļēva. Gribas jau ticēt, ka viņa vienkārši vēlas kaut kādu citu diplomātijas paveidu, nevis militāru iejaukšanos, bet konkrēti viņa nepateica, kā tad ir jāreaģē. ASV ārlietu ministrs Džons Kerijs ir draudējis, ka “Krimas aneksija pieliktu punktu diplomātijai”. Ukrainas ārlietu ministrs saka, ka Krimu neatdos, un ministru prezidents Jaceņuks tāpat ir paziņojis, ka Ukraina neatkāpsies ne par centimetru.

Savukārt, ASV un dažas Eiropas valstis ik pa laikam pauž atbalstu Ukrainai un garantē tās teritoriālo nedalāmību. Tikmēr Krievija sola garantēt Krimas iedzīvotāju pašnoteikšanās tiesības. Ar mīnām. Un rokot ierakumus. Ukrainas armija pārvietojas Krimas virzienā it kā mācību ietvaros, un kā parasti kāds jau ir paspējis to nofilmēt un nopublicēt. Arī vietējais portāls DELFI mums bijīgi stāsta, ka “šķietami nebeidzama Ukrainas bruņoto spēku transportlīdzekļu kolonna” virzoties un Krimu. To pasniedz ar apbrīnu un prieku par ukraiņu patriotismu: “Cilvēki iznākuši uz ielas […] sveikt un uzmundrināt savus karavīrus” . Patiešām, skatoties video, mēs redzam militāru kolonnu ar visiem tankiem braucam pa kādu ciemu, kamēr ceļmalā gavilē civiliedzīvotāji. Man tikai negribas par to priecāties.

Abas puses sola neatkāpties un draud ar karu. Propaganda stāsta par pretējās puses nelietīgām darbībām un noklusē “savējo” tumšās puses. Rezultātā rodas iespaids, ka pretinieks ir gandrīz vai sātana iemiesojums (vai Hitlera reinkarnācija), bet savējie tikai aizstāv cilvēktiesības un demokrātiju. Un mēs, zombētā tauta, gribot negribot baidāmies no tās Hitlera reinkarnācijas, kas apdraud mieru uz zemes, un galu galā no tās baidāmies vairāk nekā no kara.

Mēs uztraucamies par Baltijas drošību. Ir visādi scenāriji, kas varētu kalpot Krievijai par ieganstu anektēt Latviju vai kādu tās daļu, un tad pastāv jautājums, vai NATO nāktu Latvijai palīgā. Ja Krievija anektē vai okupē Latviju un NATO mūs atbrīvo, tad tas ir faktiski trešais pasaules karš. Jebkāda NATO nākšana palīgā pret Krieviju (vai Krievijas nākšana palīgā pret NATO) būtu trešā pasaules kara sākums. Tas varbūt izklausās gļēvi, nodevīgi un ciniski, bet ja man būtu izvēle starp samērā nesāpīgu aneksiju un trešo pasaules karu, tad es laikam izvēlētos aneksiju. Kāds mums labums no nosargātās demokrātijas, brīvības un neatkarības, ja vairs nebūs dzīvo cilvēku, kas varētu šīs vērtības izbaudīt? Karš vienmēr ir briesmīgs. Ir grūti prognozēt, kāds būtu karš starp NATO un Krieviju. Šādam karam būtu potenciāls iznīcināt cilvēci, bet tas būtu diezgan stulbi. Gan jau lielvalstis saņemsies un atstās dzīvu pietiekami lielu daļu cilvēces. Bet katrā ziņā tas būtu diezgan postošs karš, un es nedomāju, ka aneksija vai okupācija būtu briesmīgāka par to.

Tā es domāju tāpēc, ka Putins tomēr nav Hitlers. Nacisti bija fanātiķi, kuri īstenoja vairākus genocīdus. Padomju Savienība tolaik bija šādā ziņā ļoti līdzīga nacistiskajai Vācijai. Tomēr mūsdienu Krievija nav ne Staļina Padomju Savienība, ne Hitlera Vācija. Krievija ir nedemokrātiska, tur ir liela nabadzība, korupcija, rasisms, homofobija un vēl šis tas nejauks, bet nevēlamu tautu deportācijas uz Sibīriju, cik man zināms, nenotiek. Krievijas ārpolitika ir imperiālistiska, bet vēlme palielināt savu ietekmes sfēru nav gluži tas pats, kas rasistiska ideoloģija, kura ir vērsta uz visu netīkamo cilvēku nogalināšanu. Šādā ziņā krīzi Ukrainā varētu drīzāk salīdzināt nevis ar 1933. vai 1939. gadu, bet ar 19. gadsimta imperiālismu. Un, ja ļoti gribas, tad manis pēc ar 1914. gadu, jo salīdzinājums vienmēr ir spēcīgāks un populistiskāks, ja tam ir piekabināts kāds pasaules karš. Lielvalstis grib paplašināt savas ietekmes sfēras. Nevis, lai uztaisītu genocīdu, un nevis, lai nestu demokrātiju barbariem, bet vienkārši varaskāres dēļ. Tas varbūt valstīm šķiet ekonomiski izdevīgi vai svarīgi, lai nostiprinātu savu varu, vai arī valdība ar ārpolitiskām dēkām vēlas novērst uzmanību no iekšpolitiskām problēmām.

Tādēļ man nešķiet, ka Krievija plāno genocīdus Krimā, Ukrainā vai citur Austrumeiropā. Līdz ar to es baidos vairāk no aneksijai sekojoša kara nekā no pašas aneksijas.

Es domāju, ka karu nedrīkst pieļaut. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šī ir tikai lielvalstu cīņa par ietekmes sfērām. Es negribu upurēt Ukrainas iedzīvotājus šajā bezatbildīgajā ģeopolitiskajā spēlē.